Mesai Saatleri
  • Pzt 8.30 - 18.30
  • Sal 8.30 - 18.30
  • Car 8.30 - 18.30
  • Per 8.30 - 18.30
  • Cum 8.30 - 18.30
  • Cmt 8.30 - 18.30

FREN SÜSPANSİYON YANAL KAYMA TESİT

Ölçüm istasyonunda yapılan bu testler ile aracın Fren, Süspansiyon ve yol tutuş yeteneği belirlenir.

Fren Testi

Oto Ekspertiz Hizmetlerinde Fren Testi ile aracın tekerleklerine iletilen frenleme kuvveti belirlenir. Fren sırasındaki sapma oranı tespit edilir. Güvenli bir duruş için bu dağılım çok önemlidir. Süspansiyon sistemi temel parçalarından olan amortisörlerin çalışma kontrolleri yapılır. Güvenli bir sürüş için bu test çok önemlidir. Yanal Kayma Testi ile tekerleklerin yola uyguladığı sapma dirençleri belirlenir. Güvenli bir yol tutuş için bu test çok önemlidir.

Fren testi ile araç lastiklerinin tutunma özelliği, fren balataları ve fren disklerinde oluşmuş arızalar tespit edilmiş olur. El fren sisteminin çalışması ve tüm fren sistemi üzerindeki frenleme güç dağılımı belirlenmektedir. Araçların fren sistemlerinin doğru çalışması sürüş güvenliği açısından hayati önem taşımaktadır.

 

Amortisör Testi

Amortisör test istasyonuna giren araçların amortisör sistemi ve tüm parçalarının genel kontrolleri sağlanmaktadır. Amortisör üst takoz ve alt bağlantı burçları ile birlikte tüm sistemin çalışma sırasındaki sesleri ve çalışma değerleri belirlenmektedir. Amortisörlerin çalışma şekli yol tutuşu ve aracın rüzgara karşı direnci açısından çok önemlidir.

 

Yanal Kayma Testi

Yanal kayma ölçümü ile aracın tüm tekerleklerinin açıları belirlenmektedir. Ön düzen ve arka dingil grubu üzerinde oluşmuş tüm açısal bozuklar belirlenmektedir. Kaza sonrası ya da sert çukur ve kasis geçişlerinde oluşan tüm ön düzen ve arka dingil grubu eğrilik ve sapmaları da yanal kayma testi ile belirlenir.